Má odpověď na každou otázku: ChatGPT


Co je to ChatGPT?

Zjednodušeně řečeno je to chatbot, který vám za několik málo chvil vygeneruje text podle vašeho zadání. Kvalita odpovědi, kterou od něj dostanete je závislá na kvalitě otázky. Můžete mu položit v podstatě jakoukoli otázku. Například kolik je v Atlantském oceánu litrů vody. V rámci vteřin vám chatbot napíše odpověď, která se zdá být správná a vy jen zíráte.

Rád si vymýšlí

To je to nejhorší na celém programu v jeho současné verzi. Zdání správné odpovědi. Pokud to přesně nevíte, tak můžete rychle sklouznout k tomu, že si informaci neověříte z jiných zdrojů. To je velká chyba, protože ChatGPT si rád vymýšlí.

Uvedu to na příkladu článku o Seminářské zahradě v Praze. Nechal jsem chatbota projít několik článků o zahradě a chtěl jsem po něm, aby je parafrázoval. Uvedl vskutku zajímavý výstup, ale některá fakta jaksi neseděla. Například uvedl, že v zahradě jsou sochy významných lidí. To má sice pravdu, ale zmýlil se v jejich jménech.

Vrátíme se zpátky ke knihám?

A takto je to s dalšími faktickými věcmi. Je potřeba každou věc ověřit. Někdy je rychlejší si článek napsat bez něj. V jiných případech můžete využít kus jeho textu a doplnit ho.

Teď ale nastává otázka, už nyní se objevuje na Google množství článků, které na první pohled napsal ChatGPT. Co když bude časem vyhledávání zahlceno články, které psal ChatGPT? Jak si potom můžete být nějakou informací jistí? Vrátíme se zpátky ke knihám? Budoucnost bude v tomto směru určitě zajímavá.

Počátek

ChatGPT byl vyvinut společností OpenAI a jeho první verze byla uvedena v roce 2022. Je založen na architektuře GPT-3.5 (Generative Pre-trained Transformer). Tuto verzi může po zaregistrování využívat zdarma každý uživatel. Teda pokud není třeba z Itálie, k tomu se ještě dostanu. Nedávno vyšla verze GPT-4 (GPT Plus), což je v současnosti jeden z největších a nejvýkonnějších jazykových modelů na světě. Používání této verze už je zpoplatněno.

Není to (zatím) umělá inteligence

Fungování ChatGPT je založeno na hlubokém (strojovém) učení, což znamená, že byl trénován na velkém množství textových dat pomocí neuronových sítí. Nejnovější data, ze kterých čerpá jsou z roku 2021. Tyto sítě se snaží odhalit skryté vztahy mezi slovy a frázemi, což umožňuje modelu předvídat vhodné odpovědi na zadané otázky nebo komunikovat s uživateli přirozeným jazykem.

ChatGPT je schopen rozpoznat jazykové vzorce, které jsou mu předkládány, a na základě nich generovat odpovědi. V případě, že nezná odpověď na otázku, snaží se najít nejpodobnější informaci z dostupných dat a přizpůsobit ji danému dotazu.

Jako velký jazykový model je ChatGPT schopen porozumět různým jazykovým registrům a stylu psaní, což mu umožňuje reagovat na uživatele v různých situacích a s různými stupni formálnosti. To ho dělá vhodným pro použití v různých aplikacích, jako jsou chatboti, asistenti, vyhledávače nebo dokonce tvorba textu a překlady.

*Tento odstavec o sobě napsal sám ChatGPT.

Miliardy od Microsoftu a zákaz používání

Firma OpenAI, původně založená Elonem Muskem, Samem Altmanem a dalšími, dostala od Microsoftu několik miliard dolarů v podobě možnosti využívat jejich výkonné servery (Azure Cloud) pro svůj chatbot. Výměnou za to, že bude moci nástroj integrovat (což se už děje) do některých programů z balíčku Microsoft 365 a například i do vyhledávače Bing.

Vývoj v této oblasti jde dopředu rychlostí, kterou někteří odborníci považují za nebezpečnou. Vlády států jako hlavní faktor zákazu používání ChatGPT uvádějí ochranu osobních údajů uživatelů. Momentálně ho zakázala Itálie, asi pak nikoho nepřekvapí Rusko, Čína a několik dalších zemí.

#ai #chatgpt #umela-inteligence

Co je to redakční systém?
Co je to WebP obrázek

Potřebujete s něčím pomoci?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte toto pole
Vyplňte toto pole
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru novinek

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Woocommerce pluginy
Elementor plugin