Co je to doména

Co je to doména


Doména (doménové jméno) je jednoduše řečeno název webu neboli adresa na internetu. Doména je vždy unikátní, to znamená, že pod jedním názvem nemohou fungovat dva weby. Adresa se zadává do prohlížeče jako na obrázku níže, nebo vám vyjede z vyhledávače Google, Seznam a jiných. Dále tvoří součást názvu e-mailu za znaménkem @, marek@maxsico.cz.

  • První .cz domény se začaly objevovat po roce 1993.
  • První registrované .com domény se datují do roku 1985 a domén s touto koncovkou je registrováno přes 100 000 milionů.
  • Variant koncovek domén existuje přes tisíc, vybírat budete pravděpodobně nejčastěji doménu s .cz nebo .com koncovkou.

Rozdělení domén

Doména I. řádu

Nese označení TLD – Top-Level-Domain. Pro Českou republiku je TLD .CZ, pro Slovensko .SK. Mezinárodní TLD může pak být .COM nebo .NET apod.

Doména II. řádu

Jedná se o hlavní část adresy. Doména druhého řádu je tedy maxsico.cz nebo nike.com

Doména III. řádu (subdoména)

Příklad subdomény může být blog.maxsico.cz nebo nabor.vasefirma.cz. Je to jakási předpona u domén druhého řádu a může na ní běžet jiný web než na doméně druhé řádu. Výhodou je, že většina poskytovatelů hostingu nabízí zřízení subdomén v ceně hostingu.

Správci domén a registrátoři

Vše začíná u správců národních domén, kteří je mají tzv. pod palcem. Českou národní doménu .cz spravuje organizace se zajímavým názvem nic.cz (CZ.NIC). Domény .com má na starosti icann.org a .eu pak eurid.eu.

V registru správců domén si můžete ověřit alespoň základní informace o majiteli domény a případně se na ně lze obracet v případě sporů týkajících se domén. Správci domén pak udělují licence registrátorům (wedos.cz, active24.cz atd.), kteří dále domény poskytují cílovým zákazníkům.

Jak vybrat název domény

Výběr názvu domény dá opravdu zabrat a většinou to není práce na jedno dopoledne. Podle názvu domény vás budou vnímat všichni, kdo na web přijdou nebo adresu někde uvidí. V dnešní digitální době je doména jedním z nejdůležitějších aktiv firmy.

Většina dobrých a krátkých názvů už svého majitele má, a proto nezbývá než hledat a být trochu kreativní. Ověřit si dostupnost názvu můžete přes domeny.cz. Jsou i další důležité věci, které je potřeba vzít v potaz u výběru domény, to už by bylo na samostatný článek.

Kolik stojí doména a kde ji registrovat

Ceny domén se různí, začínají někde pod 200 Kč/rok a registrovat si doménu můžete u registrátorů wedos.cz, active24.cz nebo jiných, kteří zároveň nabízejí webhosting a další služby.

Pozor byste si měli dát na výši poplatku za prodloužení domény na další rok, kterou někteří registrátoři mají vyšší než cenu za první rok.

Pro registraci domény budete potřebovat jméno, e-mail, adresu a tel. číslo. Velký pozor dávejte na e-mailovou adresu a kdo k ní má přístup, to je stěžejní pro nakládání s doménou v budoucnu.

#domena #nazev-webu

Co je to UX a UI
Co je to webhosting

Potřebujete s něčím pomoci?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte toto pole
Vyplňte toto pole
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru novinek

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Woocommerce pluginy
Elementor plugin