Jak vytvořit menu ve WordPressu

Menu je jeden ze základních navigačních prvků, díky kterému se uživatelé mohou pohybovat a orientovat na vašem webu. U WordPress webů bez e-shopu se nejčastěji setkáme s menu hlavním (horní, primární, header menu) a menu spodním (sekundární, patičkové, footer menu). WordPress v základu umožňuje do menu zahrnout stránky, příspěvky, uživatelské odkazy, rubriky, štítky a formáty.

Tvorba menu

1. Vytvoření menu

Jako první se v administraci proklikneme do záložek Vzhled -> Menu. Přidáme název nového menu a modrým tlačítkem dáme menu vytvořit.

Pojmenování a vytvoření nového menu

2. Přidání položek do menu

Po vytvoření menu se aktivuje sloupec s položkami, které můžeme do menu umístit, tyto položky (stránky, příspěvky atd.) musí být dopředu na webu vytvořené a publikované, jinak se nám ve sloupci neobjeví. Vybrané položky stačí označit a pomocí tlačítka Přidat do menu se nahrají do právě vytvořeného menu. Stejně jako stránky, můžete po kliknutí na rozevírací šipky přidat i uživatelské odkazy, které můžou sloužit pro vložení URL adresy na jiné weby nebo v rámci vaší stránky.

Přidávání položek do menu

3. Organizace položek v menu

Vybrané položky se zobrazí v menu pod sebou. Pomocí levého tlačítka myši nebo touchpadu můžete položky různě potažením přesouvat a měnit nejen jejich pozice ale i vytvářet podřazené položky (submenu), mírným potažením položky/ek směrem doprava.

Organizace menu a tvorba submenu pomocí drag and drop

4. Změny názvů položek a pokročilé možnosti nastavení

Po rozkliknutí jednotlivé položky v menu se zobrazí další možnosti úprav. Můžete přepsat název položky, který nemusí být stejný jako původní název, ten zůstane jen v URL. Dále můžete zvolit možnost otevření odkazu v novém okně, atribut title, který se hodí vyplnit pro lepší SEO, CSS (třídy pro nastylování položky např. do formátu tlačítka), XFN (přidání atributu nofollow) a popisek. Položku v menu můžete také odstranit nebo zrušit její úpravy.

Většinou však budete využívat max. první dvě možnosti. Pokud se vám některá z nich nezobrazuje, tak je povolíte zaškrtnutím jejich zobrazení v Nastavení zobrazených informací schovaných v liště nahoře vpravo.

Další možnosti úprav menu

5. Nastavení zobrazování menu

Po vytvoření menu a přidání jednotlivých položek zbývá ještě nastavit, kde se bude menu zobrazovat. Tady opět záleží na zvolené šabloně. U premium šablon si můžete umístění menu předem sami určit. V případe základní šablony Twenty-one (používáme pro tento článek) se hlavní menu = hornímu menu a sekundární = spodnímu menu. Menu můžete umístit i do postranního panelu pomocí Widgetů. Můžete taky povolit automatické přidávání stránek do menu, příliš to však nedoporučujeme, ve většině případů je výhodnější ruční přidávání.

Nastavení zobrazování menu

6. Uložení vytvořeného menu. Nezapomeňte menu aktualizovat, jinak se vám udělaná práce neuloží a neukáže ani na webu.

Přidání ikonky k položce v menu

Opět záleží na zvolené šabloně. Některé premium šablony podporují využití základního setu (asi 1 700 ikon) od Font Awesome Icons. Pokud toto vaše šablona obsahuje, tak stačí vybrat z jejich seznamu ikonku a vložit ji i s kódem před název položky v menu.

Příklad: <i class=“fas fa-coffee fa-1x“></i>

U šablon, které Font Awesome nepodporují můžete zkusit využít klasické emoji a zkopírovat je do položky menu, není však zaručeno, že se budou ve všech prohlížečích zobrazovat. Nebo můžete využít některý z pluginů, například Menu Icons by Themeisle.

Co patří do horního menu

Horní menu by mělo tvořit základní navigaci a páteř každého webu. U webových stránek bez e-shopu jsou to typově tyto odkazy:

 • Domovská stránka
 • Služby / Nabídka
 • Ceník
 • O nás
 • Reference
 • Kontakt

Co patří do spodního menu

Do spodního menu můžete dát některé odkazy použité v horním menu např. nabídku služeb a poté méně důležité odkazy, které se vám do horního menu už nevejdou. Jsou ale i odkazy, které většina uživatelů očekává, že budou právě v patičce webu:

 • Obchodní podmínky
 • Ochrana osobních údajů a Cookies
 • Nabídky práce

Pokud vám něco nefunguje nebo se chcete na cokoli ohledně tvorby menu zeptat, tak můžete do komentářů pod článkem.

Automatická aktualizace roku v zápatí webu

Potřebujete s něčím pomoci?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

2 komentáře. Nechte nové

 • Tomáš Pirohanič
  7. 1. 2024 11:27

  dobrý deň,

  prosím ako pridám produkt do menu, tj. ak kliknem na nejakú položku v menu chcem aby sa mi otvorili hned produkty.
  ďakujem

  Odpovědět
  • Avatar photo
   Marek Sikora
   8. 1. 2024 11:42

   Dobrý den, děkuji za dotaz. Stačí najet do Vzhled – Menu a po levé straně vidíte záložku Produkty. Stačí pak produkt označit a přidat do menu a dát aktualizovat. Tento postup přepokládá, že už máte aktivní WooCommerce a vytvořené nějaké produkty a zároveň máte vytvořené alespoň jedno menu.

   V případě dalších dotazů mne neváhejte kontaktovat.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte toto pole
Vyplňte toto pole
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru novinek

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Woocommerce pluginy
Elementor plugin