Stalo se: Hostingová společnost zapomněla prodloužit zaplacenou doménu

O čem v příběhu jde

Doménu Resumero.com jsem využíval pro vlastní projekt, který se zabýval prodejem šablon ve Wordu. Můj záměr byl zacílit na zahraničí, konkrétně na USA a podle toho jsem vybíral hosting, který v dané zemi působí a měl tam servery. Vybral jsem hosting Ehost.com (dnes Justhost.com). Po zhruba dvou letech jsem si uvědomil, že projekt už není dále perspektivní, a proto ho bude lepší pozastavit. V plánu bylo pouze ponechat si doménu a zrušit nákladný hosting.

Vznik problému a ztráta domény

V dostatečném časovém předstihu jsem začal e-mailem komunikovat s podporou hostingu a domluvili jsme se na zrušení hostingu a prodloužení domény na další rok. Za nějaký čas jsem dostal pokyn k platbě domény. Poplatek jsem ihned zaplatil a dále už jsem tomu nevěnoval pozornost, považoval jsem to za hotovou věc.

Jaké překvapení přišlo, když jsem za nějaký čas zadal doménu do adresního řádku. Načetla se cizí stránka s nabídkou odprodeje mojí domény. Nechtěl jsem tomu věřit. Rychle jsem zkontroloval vlastníka domény a byl to už někdo jiný. Musel na ní vyloženě čekat, protože pochybuji, že by ji někdo tak rychle po vypršení expirační ochranné lhůty zaregistroval.

Co teď s tím?

Doména se mi líbila, a měla už nějakou historii. Takže jsem si řekl, že nad tím jen tak nemávnu rukou, i když jsem pro ni neměl v té době využití. Konfrontoval jsem s danou situací hostingovou společnost a zaslal jsem jim výpis z účtu, kde byla zaznamenána platba za doménu. Chvilku bylo ticho.

Poté se ozvali a přišli s omluvou. Přiznali, že chyba se stala na jejich straně a doménu už opravdu oficiálně vlastní někdo jiný. Jako náhradu mi nabídli jejich hosting na dva roky zdarma. Vzhledem k jeho ceně se mi to zdálo docela zajímavé. Nicméně jsem si rychle uvědomil, že doména má mnohem větší cenu, a hlavně jsem už dále nechtěl využívat jejich služeb.

Zjištění informací

Konzultoval jsem nastalou situaci se svým bratrancem a ten mi řekl, že firmy v USA se často bojí všelijakých sporů s klienty a že bych měl minimálně zkusit na ně zatlačit.

V prvním kroku jsem si zjistil, kdo je správce .com domén. Jedná se o Icann.org. Pokud se v problematice domén moc neorientujete, tak hostingové společnosti jsou pouze registrátoři domén, kteří k tomu dostávají licenci od tzv. správců domén. Například správce české národní domény .cz je organizace cz.nic. Mohli jste o ní slyšel v souvislosti se zablokováním některých dezinformačních webů.

Do boje

Nejdříve jsem sestavil e-mail pro icann.org. Popsal jsem jim situaci a připojil důkaz o proběhlé platbě. V dalším e-mailu jsem kontaktoval hostingovou společnost a napsal jim, že si vážím jejich nabídky hostingu zdarma ale že doména má hodnotný název, historii a že je pro moje podnikání životně důležitá a bez ní nemůžu fungovat (tady jsem si vymýšlel), zároveň jsem jim napsal, že už o tomto problému komunikuju s icann.org.

Jak to dopadlo

Z icann.org mi odpověděli velmi rychle a doptávali se na nějaké další údaje a vzkázali mi, že už celou situaci začali řešit. Já jsem zatím čekal na odpověď hostingu. Konečně jsem dostal od nich zprávu, že doménu pro mě Ehost.com vykoupí zpátky. Údajně už kontaktovali nového vlastníka domény s nabídkou. A opravdu se jim doména podařila odkoupit, za kolik, to netuším. Převedli opět veškeré údaje na mé jméno, ochotně mi pomohli doménu převést pod jiného poskytovatele a předplatili mi ji na tři roky dopředu.

Celý proces trval zhruba 6 měsíců, ale stálo za to zabojovat. V podstatě stačilo několik e-mailů a vědět na koho se obrátit. Pro poskytovatele hostingu je registrování domén a zisky z poplatků za ně velký business a licenci od icann.org nedostanou všichni, proto to pravděpodobně dopadlo dobře.

*Momentálně projekt dál běží a je hostován u Wedos.cz, ale už se mu aktivně nevěnuji.

Hosting Wedos
Co je to doména

Potřebujete s něčím pomoci?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

4 komentáře. Nechte nové

 • Dobrý den, řeším podobnou situaci, kdy Webglobe mi měl prodloužit doménu, uhradila jsem ihned fakturu a najednou ji vlastní někdo v Ontariu. Doména byla 31.-60.v ochranné lhůtě, což jsem nevěděla, ale jakmile zjistila, hned řešila. Webglobe mi tvrdil, že je moje a najednou nebyla a oni mně odkazují na nového vlastníka. Jde mi o 12 let života a celé mé podnikání – nevím si s tím rady… Doména spadá pod cz.nic

  Odpovědět
  • Avatar photo
   Marek Sikora
   30. 3. 2023 12:46

   Dobrý den,
   to mne mrzí. Pokud jste doménu stihla uhradit v ochranné lhůtě a dohledáte záznam o platbě, tak je situace řešitelná. V opačném případě se s tím nedá nic dělat. Klidně mi můžete napsat název domény a mohu vám změny na ní ověřit.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte toto pole
Vyplňte toto pole
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru novinek

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Woocommerce pluginy
Elementor plugin