Umět uvařit kvalitní jídlo je jedna věc, stejně důležitá je jeho prezentace a způsob, jak ho nandáte na talíř. Cílem je, aby váš výtvor lahodil oku strávníka. Stejné je to s textem. Kvalitní obsah může zabít špatné formátování a struktura textu.
Níže si ukážeme, jak písmo formátovat a na co si dát pozor. Tak vzhůru dolů.
Nadpisy
Nadpisy, o titulku už vůbec nemluvě, jsou jedním z nejdůležitějších prvků na stránce. Lidé váš obsah skenují rychlým pohledem a hledají odpověď na otázky právě v nadpisech.
- Každá stránka na webu by měla mít pouze jeden hlavní nadpis (titulek), označený pomocí tagu H1. Tímto nadpisem dáváte vědět návštěvníkům a vyhledávačům, o čem daná stránka je. Nadpis musí zaujmout čtenáře a zároveň není na škodu, pokud se vám do něj podaří vložit klíčové slovo.
- Podnadpisy u odstavců poté označujeme tagy H2, H3, H4. Přičemž velikost nadpisu by měla odpovídat jeho označení. Nadpis H1 musí být na první pohled větší než H2 a H2 zase větší než H3.
- Velikost nadpisů by měla být zhruba dvojnásobná (desktop) a jeden a půl násobná (mobil) oproti velikosti běžného textu. Když bude velikost běžného textu na desktopu 16px, tak velikost hlavního nadpisu H1 může být okolo 30px.
Velikost textu
Běžný text by měl mít minimální velikost řekněme 16–18px (desktop) a 14–16px (mobil), aby ho lidé nemuseli zoomovat. Myslete i na zvolený typ písma, například Open Sans 15px bude malinko větší než Times New Roman 15px.
Šířka řádku
Kratší řádek je vhodnější pro zachování orientace v textu a plynulejší čtení. Příliš dlouhý řádek může způsobit, že pak hledáme navazující řádek. Což nechceme. Ideální šířka řádku pro web bude mezi 45–80 znaky včetně mezer.
Výška řádku
Výška řádku by měla být 1.4–1.6x větší, než je zvolená velikost písma. Pro text velikosti 16px bude výška řádku cca 24px. Na příklad dobrého a špatného nastavení výšky řádku se můžete podívat níže.
Odstavce
Nikdo nechce číst dlouhé odstavce. Je důležité velké celky textu rozumně rozdělit do více odstavců. Některé zdroje uvádějí ideální délku odstavce mezi 100–200 slovy.
Co je ještě důležitější, než délka odstavce je to, abyste uvedli na začátek každého odstavce a vůbec každého sdělení to nejdůležitější, jinak riskujete, že se k tomu lidé už nedostanou.
Zvýraznění a barvy
Bolí vás z toho oči? Mě taky.
- Kontrast – text a pozadí by měly mít odlišnou barvu, zvykem je tmavá barva pro text a světlá pro pozadí, případně více tmavá barva pozadí a na ní bílý text.
- Odkazy – pokud je nezvýrazníte barevně, podtržením nebo tučně, tak si jich lidé nemusí všimnout.
- Seznamy (odrážky) – přitahují pozornost a provzdušňují množství textu.
- Ztučnění, kurzíva – upozorňují na něco důležitého a kurzíva se může použít pro citace.
- Tabulky – dokážou vnést řád do jinak chaotického textu.
Editace textu ve WordPressu (Gutenberg)
Několik extra tipů, které vám zkvalitní práci s textem v editoru Gutenberg a možná i v jiných builderech obsahu. Další zkratky najdete na oficiálním webu wordpress.org.
- Podtržení textu – text označíte a dáte Shift+U.
- Tučně – text označíte a dáte cmd+B (Mac) u Windows by to mohla být zkratka ctrl+B.
- Kurzíva – text označíte a dáte cmd+i (Mac) u Windows by to mohla být zkratka ctrl+i.
- Přidání nového řádku bez mezery – shift + enter.
Pluginy, které s úpravou textu pomůžou
- Advanced Editor Tools (Tinymce) – obohatí klasický textový editor o další funkce.
- Zalomení řádků (autor: Marcin Pietrzak) – zalomí řádky tak, aby se na jejich koncích nezobrazovaly předložky a spojky.
- Quotmarks Replacer – WordPress v základu nepodporuje uvozovky, které jsme zvyklí používat v češtině.
- Ke kvalitní práci s textem vám velkou měrou pomůže zvolená šablona, já doporučuji např. Impreza theme.
Závěrem
Pokud jste se prokousali čtením až sem, tak před vámi smekám. Práce s úpravou textu je totiž pro většinu lidí hrozná nuda. Jakmile si jednou nastavíte určitá pravidla pro práci s textem, uvidíte, že jejich dodržování vás za nějaký čas nebude příliš obtěžovat a svým čtenářům poskytnete prožitek nejen obsahový ale i vizuální.
Já osobně se mám ještě mnoho co učit v této oblasti. Informace pro tento článek jsem čerpal ze studnice poznání s názvem ilincev.cz/blog.
Mohlo by vás také zajímat
S formátováním textu úzce souvisí výběr typu písma.