Úvod k Midjourney

Midjourney
Tančící dům v Praze upravený pomocí Midjourney V4

Na začátek se mi chce říct jedno klišé. Nic není na pořád. Nové technologie postupně vytlačují léty ověřené postupy a tím “pomalu“ mění obory lidské činnosti. Můžeme si uvést příklad dronů, které už částečně dokáží nahradit pilota vrtulníku a kameramana. Podobná revoluce se možná chystá na poli grafického designu, do kterého stále více promlouvá umělá inteligence.

Několik měsíců si hraji s tvorbou obrázků pomocí umělé inteligence Midjourney V4. Za tímto šikovným programem, který je momentálně ve své čtvrté verzi stojí zakladatel stejnojmenné společnosti David Holz. Podobnými projekty jsou StabilityAI nebo Dall-E od firmy OpenAI, kterou budete možná znát díky ChatGPT. Při práci s Midjourney mě začalo napadat spousta věcí, jak jeho potenciál využít.

Chcete vytvořit podobný obrázek? Stačí do Midjourney zadat tyto údaje: sad children in a war torn city, depressive, moody, photojournalism style, dslr style, depth of field, ultra realistic

Oblasti využití Midjourney

  • Grafika pro web.
  • Tvorba nových obrázků.
  • Úpravy a modifikace nahraných obrázků.
  • Loga (Midjourney ve verzi 4 neumí pracovat s texty).
  • Potisky na nejrůznější předměty (hodí se na menší předměty, pro větší věci je potřeba grafiku zvětšit v jiném specializovaném programu).
  • Grafika pro sociální sítě.
  • NFT.
  • Obrazy.

Jak se připojit k Midjourney

Na začátku to může být trochu matoucí, protože registrace a správa vašeho profilu probíhá na Midjourney.com viz obrázky níže, kde se vám ukládají všechny výtvory a kde můžete spravovat své členství a další věci. Využít můžete podrobnou dokumentaci.

Discord a Midjourney Bot

Samotná práce s tzv. Midjourney botem, který má na starosti generování obrázků probíhá na serverech pod aplikací Discord. Aplikaci Discord můžete využívat v prohlížeči nebo si můžete stáhnout její aplikaci. V každém případě se u ní budete muset prvně zaregistrovat.

Po přihlášení na Discord můžete využívat server Midjourney, kde jsou různé místnosti, ve kterých ostatní uživatelé generují své obrázky, nebo si můžete založit vlastní server a pozvat do něj Midjourney Bota, abyste měli vše přehledně ve svém feedu. Nicméně se tady hodí říct, že bez příplatku za Private mode budou vaše díla potenciálně dostupná pro všechny.

Tvorba nových obrázků

Příkazy zadáváte přímo do zpráv za příkaz /imagine. Následně zadáte popis obrázků v angličtině a případně další parametry jako jsou aspect ratio a dáte enter. Podle vytížení serveru vám Midjourney začne obrázek generovat. K ruce se vám bude hodit seznam příkazů a jejich popis.

Úpravy nahraných obrázků

Obdobně postupujete v případě, když chcete upravit obrázek. Do zpravy napíše příkaz /imagine a za ním vložíte URL obrázku. Za něj napíšete instrukce a příkazy. Můžete kombinovat více různých obrázků, stačí jejich URL vložit vedle sebe. Pokud máte obrázek v počítači, tak ho můžete nahrát na Discord pomocí symbolu + dole ve zprávě a jakmile se obrázek nahraje, tak z něj teprve zkopírujete jeho URL.

Kolik stojí členství a jak je to s autorstvím

Midjourney si můžete vyzkoušet zdarma. Stačí zvolit Trial verzi. Ta nabízí velmi malý počet hodin, po které můžete generovat obrázky. Obrázky, které si z Trial verze vygenerujete nemůžete podle pravidel Midjourney použít pro komerční účely. Nicméně na vyzkoušení by to mělo stačit.

Daleko zajímavější jsou placené verze, které začínají na deseti dolarech bez DPH. Výstupy z nich můžete používat libovolně a nárokovat na ně svá autorská práva. Omezení je jen u firem s obratem nad 1 milion dolarů, ty si musí zakoupit speciální licenci.

Dále jsem se v podmínkách dočetl, že zároveň s vámi si Midjourney může nárokovat práva na použití vašich obrázků. Někteří umělci už podali námítky na porušení jejich autorských práv. Midjourney se netají tím, že čerpá z volně dostupných fotografií na internetu a trénuje na nich svůj algoritmus, to vše bez souhlasu autorů fotografií. Nicméně v takovém množství není možné vyžádat si souhlas u každé fotografie. Navíc, když mají autoři pocit, že dochází ze strany Midjourney ke kopírování jejich práce, můžou na to upozornit, doložit důkaz a Midjourney svůj program upraví. V tomhle ohledu se máme ještě určitě na co těšit.

Přijdou umělci a designéři o práci?

Zatím ne. Záměrně píšu zatím, protože práce, kterou dokáže Midjourney zastat už nyní nahání husí kůži, a to je celý projekt teprve na svém začátku. Níže uvádím jeden příklad za všechny.

Théâtre d’Opéra Spatial

Název díla, které pomocí Midjourney vytvořil Jason Allen v roce 2022 a vyhrál s ním soutěž digitálních artistů v americkém Coloradu. Porotci soutěže neměli ponětí o tom, že Jason použil Midjourney. Později se svěřili, že i kdyby to věděli, tak by jeho práce stejně vyhrála. Allen tímto činem možná nevědomky naplnil proroctví z roku 1958, kdy v krátké sci-fi povídce s názvem „Thing of Beauty“ autor Damon Knight popsal příběh muže, který pomocí stroje vytvoří obrázek, který zvítězí v umělecké soutěži.

Théâtre D’opéra Spatial | Jason Allen / Midjourney


#grafika #midjourney #ai #umela-inteligence

Má odpověď na každou otázku: ChatGPT

Potřebujete s něčím pomoci?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte toto pole
Vyplňte toto pole
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru novinek

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Woocommerce pluginy
Elementor plugin