WordPress šablony, jak vybrat tu pravou

Co je to šablona a jak vybrat tu správnou

Šablony pomáhají vytvořit vzhled (grafiku) webu. Kromě toho ve většině případů obsahují spoustu dalších funkcí a rozšíření.

WordPressových šablon existuje velké množství a často budete muset vyzkoušet několik z nich, než se dopracujete k takové, která vám bude nejvíce vyhovovat, co se týče její kvality a práci s ní. Obecně platí, že byste měli vybrat takovou šablonu, která bude nejlépe odpovídat potřebám daného projektu.

Při hledání a výběru šablony se můžete řídit následujícími body:

  • Hodnocení a recenze.
  • Počty stažení nebo zakoupení.
  • Rychlost načítání demo obsahu.
  • Zda šablona obsahuje builder a jaký.
  • Jak často vycházejí její aktualizace.
  • Možnost si šablonu zdarma vyzkoušet.
  • Počty licencí, omezené licence vs. neomezené použití.
  • Přístup supportu a vývojářů.

Šablony zdarma, placené nebo vytvořené na míru

Pro opravdu malé projekty a blogy nebo pokud si chcete jen vyzkoušet tvorbu na WordPressu postačí šablony zdarma. Ve většině případů bude lepší sáhnout po placených šablonách. Poslední variantou, která se většinou volí u větších projektů je tvorba šablony na míru grafikem a její nakódování.

  • Zdarma – velmi omezené možnosti úprav, dobře se hodí na menší projekty, blogy.
  • Placené – možnosti úprav jsou téměř neomezené a díky builderům (WP Bakery, Elementor, Divi Builder a další) si můžete vytvořit v podstatě jakýkoliv vzhled, nevýhodou bývá jejich robustnost, která se může projevit na rychlosti načítání webu a delším časem k osvojení nastavení.
  • Na míru – tady se představivosti meze nekladou, zároveň jsou nakódované šablony ve většině případů rychlejší a neobsahují přebytečný balast jako šablony placené, nevýhodou je výrazně vyšší cena a budoucí možnosti rozšíření, kdy se většinou neobejdete bez člověka, který vám bude šablonu dál vyvíjet.

Kde šablony najít

Existuje velké množství webů, které nabízejí starší verze placených šablon ke stažení zdarma. Nicméně se jejich použitím vystavujete velkému riziku zavirování webu a také jeho hacknutí v budoucnu, protože nebudete mít přístup k aktualizacím.

Šablony byste měli stahovat jen z ověřených zdrojů, kterými jsou u těch zdarma oficiální web WordPressu, nebo katalog šablon přímo v administraci vašeho webu pod záložkou Vzhled -> Šablony -> Instalace šablon a u placených šablon je to pak webový portál themeforest.net. U themeforest si jen dávejte pozor, abyste omylem nekoupili místo šablony (theme) HTML template.

Instalace šablon

Instalace šablon je velmi podobná instalaci pluginů. Šablony zdarma budete instalovat nejčastěji přímo z administrace vašeho webu pod záložkami Vzhled -> Šablony -> Instalace šablon. Ty placené po stažení z vašeho uživatelského účtu na themeforest tržišti stáhnete v záložce Downloads ve formátu .zip. Složku s instalačními soubory nahrajete na stejném místě Vzhled -> Šablony -> Instalace šablon -> Nahrát. Alternativně můžete šablony nahrávat i přes FTP do složky themes.

Tip na dobrou šablonu

Osobně jsem vyzkoušel větší množství šablon při tvorbě nových webu a zároveň v rámci technické správy se u klientů setkávám s různými typy většinou placených šablon. Nicméně pořád jsem ještě neobjevil lepší šablonu, než je Impreza theme. Dobrou volbou jsou i Divi a Elementor.


Šablony podle oborů

Zubaři a dentální hygiena
Tetovací studio
Restaurace
Obce a města
Autoservis
Školky

Jak se přihlásit do WordPress administrace
Rozbalovací boční menu pro WooCommerce a WordPress

Potřebujete s něčím pomoci?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte toto pole
Vyplňte toto pole
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru novinek

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Woocommerce pluginy
Elementor plugin