Co je to UX a UI

Vysvětlení pojmů UI a UX

UX a UI design se navzájem doplňují, proto jsem se rozhodl je oba popsat v jednom článku.

UX design

User experience design je proces vytvoření předem naplánovaného prožitku, který by se měl dostavit při interakci člověka s produktem nebo službou. Cílem UX designu je udělat věci a služby včetně těch virtuálních jako jsou weby a e-shopy intuitivní, přehledné a zábavné.

Příklad

Dobrým příkladem UX designu může být funkce automatického přehrávání dalšího dílu vašeho oblíbeného seriálu na Netflixu nebo jiné platformě. Zároveň byste měli mít možnost automatické přehrávání snadno vypnout.

Historie pojmu

Pojem “user“ experience se začal objevovat okolo roku 1990 v souvislosti s firmou Apple a konkrétněji se jménem Don Norman, který byl v Apple specialistou na kognitivní vědu. Nicméně samotné kořeny UX sahají pravděpodobně mnohem více do minulosti.

Bez čeho se UX neobejde

UX design a ten kdo ho navrhuje UX designer by měl vycházet z průzkumu cílové skupiny, pro kterou má být produkt nebo služba navržena. Měl by znát přání, očekávání, potřeby a chování cílové skupiny a pravidelně provádět testování. Pokud se zřetel na uživatele brát nebude, může to dopadnout jako na obrázku níže.

Povídání o UX designu zakončíme originálem citátu Steva Jobse: You’ve got to start with the customer experience and work back toward the technology – not the other way around.“

UI design

User interface design se stejně jako UX zaměřuje na uživatele a jeho interakci s produktem nebo službou, ale tentokrát z hlediska viditelného funkčního designu. To slovo funkční je důležité, protože navíc od designu jako takového, který tvoří vzhled například u aplikace nebo webu, dobrý UI design zároveň umožňuje uživatelům snadnou práci s nimi.

Příklad

Cílem UI designera v oblasti návrhu aplikace nebo webu je soustředit se na vizuální podobu prvků, se kterými budou uživatelé v interakci a udělat jejich vzhled a strukturu tak, aby práce s nimi byla snadná a příjemná. Tyto prvky mohou být tlačítka, písmo, barvy a jejich kontrast, animace, obrázky, posuvníky, formuláře atd.

#ux #ui #userexperience #userinterface

Co je to MySQL
Co je to doména

Potřebujete s něčím pomoci?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Autor

2 komentáře. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte toto pole
Vyplňte toto pole
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru novinek

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů.

Woocommerce pluginy
Elementor plugin