Postup vytvoření uživatele
Nejdříve vyplníte údaje a nezbytné nastavení pod záložkou Uživatelé -> Vytvořit uživatele:
- *Uživatelské jméno: to z bezpečnostních důvodů nedoporučuji nechávat pouze admin
- *E-mail: bude spojený s novým uživatelem
- Jméno, příjmení, jazyky, webová stránka
- *Heslo: můžete si heslo nechat vygenerovat, tím pádem budete mít jistotu, že ho jen tak někdo neprolomí, případně si můžete heslo vymyslet, na příliš slabá hesla vás WordPress upozorní
- *Úroveň uživatele: Administrátor, Šéfredaktor, Redaktor, Spolupracovník, Návštěvník, Manažer obchodu, Návštěvník
- Odeslat uživateli oznámení: Pokud políčko necháte zaškrtnuto, tak novému uživateli přijde na e-mail informace o tom, že byl jeho profil založen, URL odkaz na přihlášení do webu, název jeho uživatelského jména a v e-mailu si může pomocí odkazu vytvořit heslo podle sebe
Políčka označená hvězdičkou jsou povinná a zároveň nesmí být na webu uživatel, který by měl některé z těchto polí s výjimkou hesla stejné. Změny nezapomeňte potvrdit modrým tlačítkem Vytvořit nového uživatele.
Kdo může přidávat nové uživatele
Přidávat nové uživatele může pouze uživatel s úrovní Administrátor a u Multisite Správce sítě webů. Pokud v administraci nevidíte záložku Uživatelé a podzáložku Vytvořit uživatele, tak pravděpodobně nebudete mít úroveň Administrátor. Uživatelů pak může být na WP webu v podstatě neomezeně.
Další možnosti vytvoření uživatelů
Zkušenější z vás můžou vytvářet nové uživatele přes MySQL databázi, pokud k ní máte přístup. Poslední možností je umožnit uživatelům registrovat se sami. Tuto možnost je nutné nejdříve povolit v záložce Nastavení -> Obecné a u členství zaškrtnout políčko Zaregistrovat se může každý a určit výchozí úroveň nového uživatele. Pokud jste např. z bezpečnostních důvodů neměnili výchozí přihlašovací URL /wp-admin, tak odkaz na registraci bude nazevwebu.cz/wp-login.php?action=register. Tuto možnost však nedoporučuji mít zapnutou z hlediska bezpečnosti a vytvářet nové uživatele vždy ručně.
Přehled uživatelských rolí
Uživatelské role ve WordPressu
- Administrátor (vidí kompletní nastavení, může přidávat nové uživatele a provádět veškeré změny v rámci WP administrace) | Správce sítě webů (WordPress Multisite)
- Šéfredaktor (publikuje své příspěvky a může kontrolovat a upravovat příspěvky od ostatních)
- Redaktor (publikuje a upravuje pouze své vlastní příspěvky)
- Spolupracovník (může příspěvky vytvářet, ale nemůže je už sám publikovat ani nahrávat obrázky)
- Návštěvník (nemá v podstatě žádná práva zasahovat do administrace, může jen přidávat komentáře)
Uživatelské role s WooCommerce
- Manažer obchodu (úroveň podobná Šéfredaktorovi, a navíc může pracovat s produkty a objednávkami)
- Zákazník (uživatel vznikne, když se někdo zaregistruje ve vašem e-shopu, na podstránce Můj účet poté uvidí své předchozí objednávky a informace, které zadal při registraci)
Další role můžou do WordPressu přidávat různé pluginy, například plugin na překlad stránek do dalších jazyků přidává roli Překladatel. Plugin Dokan Multivendor přidává uživatelskou roli Vendor (prodejce).
Přizpůsobení uživatelských úrovní a přidání obrázku uživatele
Pokud budete chtít nastavit, co která uživatelská role může a nemůže na webu upravovat a vidět, tak budete muset sáhnout po dodatečném pluginu jakým je např. User role manager, který je lépe použitelný v jeho placené verzi.
Pro přidání obrázku slouží tzv. Gravatar, pro který se musíte zaregistrovat na webu gravatar.com. Řešením bez registrace gravataru je plugin Simple Local Avatars, ten jednoduše přidá do nastavení uživatele políčko pro výběr fotky.