Výraz Backend vychází z anglických slov Back a End (zadní část), a je na rozdíl od frontendu běžnému uživateli skrytý. Uživatelé s ním komunikují nepřímo pomocí prvků frontendové časti webu. Někdy se mu říká serverová část webu.
Do backendu se dostanete pouze s přístupovými údaji. Může existovat několik úrovní přístupu od administrátora po návštěvníka.
Cílem backendu je poskytnout relevantní a aktuální data frontendu, který je poté zobrazuje uživateli. Pro backend se často využívá jazyků jako PHP, Python, Ruby, Java nebo C#.
Jako příklad si můžeme dát web seznamky. Informace o uživatelích seznamky jsou uloženy v databázi například MySQL a spouštěny přes vzdálený počítač (server). Úkolem backendu je spravovat tyto informace takovým způsobem, který zajistí správné fungování prvků na frontendu v momentě, kdy další uživatelé procházejí obsah webu.
Funkce backendu
- Správa databáze – ukládání, čtení a úprava dat, která se zobrazují na webové stránce.
- Business logika – kód, který řídí chování aplikace, například ověřování přihlášení nebo vytváření nového účtu.
- API (Application Programming Interface) – rozhraní pro komunikaci mezi frontendem a backendem.
Weby s redakčním systémem
U webů s redakčním systémem WordPress, backend umožňuje tvorbu článků, instalaci pluginů, registraci dalších uživatelů a za pomocí grafické šablony tvorbu celého webu. U e-shopů je to navíc vkládání produktů a definování jejich vlastností včetně cen, správy objednávek, faktur, skladu atd.